İ Harfi İle Başlayan Kuranda Geçen Erkek İsimleri ve AnlamlarıYeni doğan çocuğa kısa bir müddet içinde güzel bir isim koymak ana ve babaların en mühim görevlerindendir. Çocuğa verilen isim hem bu dünyada hemde ahirette geçerlidir. Erkek çocuğunuza Kur'an-ı Kerim'de geçen bir isim vermek istiyorsanız ve 'İ' harfi ile başlasın diyorsanız Kuranda geçen tüm erkek erkek isimlerini bulabilirsiniz yazımızın devamında.

İCLAL:    
İCLAL İsminin Anlamı:  Kudretli büyüklük


İLTEBER 

İLTEBER İsminin Anlamı : Eski Türklerde vali, kumandan anlamlarında unvan


iSHAK 

iSHAK İsminin Anlamı :(İbranice.)1. İbranice "Gülme" anlamına geldiği söylenir.
2. Hz. İbrahimin 2 oğlundan biri olan ve Yakub (a.s.)un babası. Peygamberdir. Kuranda 17 yerde ismi geçen peygamberlerdendir.


İLYAS

İLYAS İsminin Anlamı :Yağmurlara hükmeden İsrail peygamberi. Kur'anı Kerim'de 3 yerde adı geçen peygamberin ismidir. Hızır (a.s.) olduğunu söyleyenler vardır


İBRAHİM

İBRAHİM  İsminin Anlamı : 1. İnananların babası. br2. Hakların babası. br3. Kuranda ismi geçen İbrahim peygamber.

iSMAİL

iSMAİL İsminin Anlamı : Hz. İbrahim (a.s.)'in oğlu. İbrahim (a.s.) O'nu Allah'a kurban olarak adamış ve sözünde durmak için harekete geçmiştir. Fakat Allah (c.c.) O'nu son anda Cebrail aracılığıyla durdurmuş ve bu imtihanı kazandığını bildirmiştir. İsmail (a.s.) Kur'an'da ismi geçen peygamberlerdendir ve babasıyla beraber Ka'be'yi inşa etmişlerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder